Търсите фотограф във вашият град!
Наши партньори:
Майстори за вашият дом
Счетоводни услуги
Огнено шоу за сватби и събития
Машинно пране на килими
Домашно приготвени сапуни
Гипсокартон, шпакловка и боя
Росхидромет публикува годишния „Доклад за характеристиките на климата на територията на Руската федерация през 2019 г.“, който обобщава резултатите от оперативния мониторинг на климата и климатичните изследвания, проведени от Росхидромет. В доклада са представени данни на наблюдаваните аномалии в 2019 различни климатични променливи върху агроклиматичните условия и тежки метеорологични събития, както и за тенденциите на съвременните климатични промени на територията на Русия, в северната полярна област и над Северното полукълбо.
Въз основа на констатациите на федералната служба можем да заключим, че затоплянето в Русия неумолимо продължава.
Според доклада, в Русия средната температура на въздуха през последната година надвишава нормата с 2,07 °. Средният темп на растеж на средната годишна температура на въздуха в Русия през 1976-2019 г. възлиза на 0,47 ° C / 10 години. Това е повече от два и половина пъти по-висок темп на растеж на глобалната температура за същия период: 0,18 ° C / 10 години и повече от един и половина повече от средната скорост на затопляне на повърхностния въздух над земната земя. Средната годишна валежи в Русия е била 108% от нормата.
Росхидромет отбелязва, че температурата на всяко следващо десетилетие от 1980 г. насам е била по-висока от температурата на предишното.
„Затоплянето се доказва и от бързото понижаване на ледената покривка на Арктика, увеличаване на дебелината на сезонно размразения слой вечна замръзване , намаляване на продължителността на снежната покривка и други показатели. Трябва да се отбележи, че усилията, които полага световната общност за намаляване на емисиите на парникови газове, в момента не водят до забавяне на затоплянето или дори до намаляване на темповете на растеж на концентрацията на тези газове “, се казва в доклада.
Снежната покривка средно в Русия беше рекордно кратка за първи път от 1967 г. - 12,7 дни по-къса от нормалната. Преди това се случи и откриването на реки (разрушаване на ледената покривка през пролетта).
Според мониторинга на парниковите газове в атмосферата, проведен в Росхидромет, нивото на концентрация на CO2 в северните ширини на руските фонови станции непрекъснато расте и през 2019 г. достига следващия максимум. Концентрацията на метан също се увеличава: стойностите му значително се увеличават в Teriberka (Мурманска област) и Tiksi (Якутия).
Росхидромет добави, че въздействието на затоплянето върху Русия не може да бъде оценено недвусмислено: „Промените в криосферата включват, от една страна, значително подобрение на условията за навигация по Северния морски път, но от друга страна, деградацията на вечна замръзване може да доведе до разрушаване на основите и инфраструктурата. Увеличаването на продължителността на вегетационния период по време на затоплянето - очевиден бонус за селското стопанство - е придружено от увеличаване на риска от засушаване в основните зърнопроизводителни райони на ERM поради дефицит на валежи при повишени температури.
Федералната служба отбелязва, че представената в доклада информация може да допринесе за прилагането на климатичната доктрина на Руската федерация.
Наскоро метеорологичният център FOBOS съобщи, че миналата зима в Москва е била най-топлата в историята.
“Океанска приказка”ще Ви потопи в магията на най-ароматното съкровище на света
Как едно бездомно коте става причина писателят Владимир Н. Караджов да започне работа върху втората си книга? Кое е най-ароматното съкровище на света и как е достигнало до нас?
След двегодишна изследователска и писателска работа любопитната история вече очаква своите откриватели.
Авторът ни поднася своята нова, по-задълбочена и подробна географска приказка, с напълно достоверна научна фактология и все пак, плод на неговата фантазия. Това е и първата приказка в света с научен консултант – доцент по зоология и ботаника, за максимална достоверност на фактите. Като добавка книгата има и страхотни цветни илюстрации от Биляна Караджова.
Историята се базира на една огромна икономическа и ботаническа загадка, която е липсващият ключ към решаването на един близо двехилядигодишен проблем. Той пречи на експанзията на огромно съкровище – един от най-любимите продукти на хората по света, най-популярният и един от най-скъпите, дори и днес. Малобройно индианско племе е единственото в света, което притежава екзотичната стока от незапомнении времена, без да подозира на какво дължи тази чест. Мнозина се провалят в опитите си да разрешат проблема – професори, търговци, мореплаватели и земевладелци. Накрая световната загадка бива победена от едно дете.
“Океанска приказка” ни разкрива какво се ражда от неразривната връзка между Космоса и Океана. Тя ни среща с героите Канео и Едмънд — две момчета от различни епохи, но с една мечта — да опазят тяхното откритие и да споделят магията му с нас. Книгата е истинско пътешествие във времето — към непознати земи и смели мечти. Героите на автора ни учат за пореден път да вярваме в себе си и да следваме пътя, по който сме тръгнали. Едмънд и Канео оставят следа, която целият свят познава днес. И не само — всички ние можем да усетим и да се насладим на съкровището, което те са съхранили.
Заглавие: Океанска приказка
Автор:Владимир Н. Караджов
Страници: 330
Тегло: 510 г.
Дата на издаване: януари 2021
Издател: Фабер
ISBN: 9786190012030
Цена: 20 лв.